Niniejszy Regulamin powstał z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej, w oparciu o Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w okresie pandemii COVID-19 na terenie Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II z dnia 20 maja 2020r., w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kłodzku, Radą Rodziców i organem prowadzącym. Celem Regulaminu jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażeniem wirusem SARS CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
1
Wytyczne ogólne
- Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego: zachowanie 1,5 m odległości, zakrycie ust i nosa, dezynfekcja rąk, ograniczone przemieszczanie się po szkole, ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Młodsi uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Obowiązuje zasada – jeden uczeń – jeden rodzic/opiekun.
- W przypadku wątpliwości, czy uczeń jest zdrowy możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia w tym dniu na zajęcia). (Załącznik nr 1)
- W drodze do i ze szkoły rodzice/opiekunowie/uczniowie/nauczyciele i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce. Uczniowie, którzy z różnych powodów nie mogą dezynfekować rąk płynem (np. z powodu alergii) zobowiązani są do noszenia rękawiczek jednorazowych lub do przecierania rąk osobistymi chusteczkami do dezynfekcji.
- Podczas wejścia do budynku szkoły należy zachować bezpieczny dystans 1,5 m od kolejnej osoby.
- Na terenie każdego budynku szkoły obowiązuje zasada noszenia maseczek lub przyłbic w częściach wspólnych: hol, toalety, szatnie, ciągi komunikacyjne.
- W salach lekcyjnych, po zajęciu miejsc, nie ma nakazu noszenia maseczek.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane, dezynfekowane i wietrzone.
- Sala, w których odbywają się zajęcia, powinny być wietrzone, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
- We wszystkich budynkach szkoły znajdują się termometry bezdotykowe, które będą używane w wypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- W trakcie przerw, przy sprzyjającej aurze, uczniowie powinni korzystać z boisk, terenów zielonych i placów wokół budynków szkoły. Kategorycznie zabrania się opuszczania terenu szkoły podczas przerw.
- Podczas przerw obowiązuje zasada zachowania bezpiecznego dystansu 1,5 m.
- Po powrocie z terenów przyszkolnych należy zdezynfekować ręce lub dokładnie je umyć.
- W salach gimnastycznych używany sprzęt sportowy będzie myty i dezynfekowany po każdym dniu zajęć.
- W salach lekcyjnych wszystkie ławki, krzesła, klamki będą dezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- W salach komputerowych oraz w pozostałych salach, w których znajdują się komputery – klawiatury będą dezynfekowane po każdych zajęciach.
- Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W przypadku braku, z przyczyn niezależnych od szkoły, środków ochrony osobistej, preparatów do dezynfekcji, sprzątania i higieny, dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i nadzorem pedagogicznym zawiesza zajęcia na terenie szkoły.
2
Forma kształcenia
- W sytuacji zaliczenia powiatu kłodzkiego do strefy zielonej w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek.
- W przypadku zaliczenia powiatu kłodzkiego do strefy żółtej dyrektor w porozumieniu z PPIS i organem prowadzącym podejmuje decyzję o wprowadzeniu:
- a) mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych klasy, kilku klas, etapu edukacyjnego lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub kilku zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego).
- b) kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (zdalnego).
- W przypadku zaliczenia powiatu kłodzkiego do strefy czerwonej dyrektor w porozumieniu z PPIS i organem prowadzącym podejmuje decyzję o wprowadzeniu kształcenia zdalnego oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (zdalnego).
- W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 2 i 3 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.
3
Nauczyciele
- Nauczyciel w trakcie lekcji dobrowolnie zabezpiecza się maseczką/przyłbicą.
- Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do zapoznania uczniów/rodziców/prawnych opiekunów z Regulaminem funkcjonowania Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w okresie zagrożenia pandemią COVID-19.
- Nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sal lekcyjnych podczas zajęć oraz przerw a także do dezynfekowania klawiatury komputera, jeżeli opuszcza daną salę.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uczniom uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Nauczyciel dyżurujący zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom o konieczności noszenia maseczek w częściach wspólnych szkoły (hol, korytarze, ciągi komunikacyjne, toalety itp.).
- W razie wystąpienia niepokojących objawów u ucznia nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły, wychowawcę, rodziców/prawnych opiekunów dziecka oraz odprowadzić dziecko do IZOLATKI.
- Nauczyciel powyżej 60 roku życia, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, może uczestniczyć w posiedzeniach rad pedagogicznych, zespołów wychowawczych i innych spotkań organizowanych na terenie szkoły, w formie zdalnej.
4
Rodzice
- Do szkoły można przyprowadzać tylko dzieci zdrowe – bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
- Nie można przyprowadzać/wysyłać do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice zobowiązani są do mierzenia temperatury dziecka w domu, przed wyjściem do szkoły. Temperatura powyżej 37,5°C jest rekomendowana przez PPIS jako czynnik wskazujący na pozostawienie dziecka w domu.
- Rodzice są zobowiązani do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktów (numerów telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych. (Załącznik nr 2)
- Rodzice są zobowiązani do regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny oraz do przestrzegania ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 w życiu rodzinnym i społecznym.
- Rodzice powinni regularnie przypominać dziecku o konieczności unikania dotykania oczu, nosa i ust, częstym myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na powitanie, czy odpowiednim zasłanianiu nosa i ust podczas kichania czy kałsania.
- Rodzice powinni wyjaśnić dziecku, iż nie może zabierać z domu do szkoły niepotrzebnych przedmiotów i zabawek
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
- Jeśli rodzice zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą posyłać dziecka do szkoły i przychodzić do niej.
- O podejrzeniu choroby COVID-19 muszą niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
5
Pracownicy szkoły
- Pracownicy szkoły zobowiązani są do zwrócenia szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowotną i podjęcia wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów i inne osoby zatrudnione w placówce przed zarażeniem.
- Pracownicy zostali zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice) i są zobowiązani do korzystania z nich, a także bieżącego zgłaszania potrzeb w tym zakresie.
- Maseczki winny być używane w kontaktach z innymi osobami z zachowaniem dystansu odległości.
- Podczas wykonywanych czynności służbowych nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki itp.) zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika – kosza wyposażonego w worek.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, wodoodporne fartuchy i inne, należy dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta; maseczki i fartuchy wielokrotnego użytku należy prać temperaturze co najmniej 60°C i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w placówce w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Pracownicy obsługi zobowiązani są do:
- utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości,
- dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
- dezynfekcji sprzętu i powierzchni gładkich: blatów, poręczy krzeseł itp.
- dezynfekcji toalet, baterii umywalkowych, umywalek, koszy na śmieci itp.,
- dezynfekcji pomocy dydaktycznych i innych przyrządów używanych przez uczniów i nauczycieli podczas zajęć,
- wietrzenia sprzątanych pomieszczeń,
- monitorowania poziomu płynów do dezynfekcji rąk oraz poziomu mydła w toaletach.
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
6
Organizacja pracy szkoły w budynku na ul. Pogodnej 9
- Wszyscy uczniowie wchodzą do budynku głównym wejściem. Obowiązuje zasada dezynfekcji rąk przy wejściu, noszenia maseczek w częściach wspólnych i zachowania bezpiecznej odległości 2,5 m.
- Każda klasa przypisana jest do jednej sali podczas wszystkich zajęć.
- Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się, w miarę możliwości, na świeżym powietrzu.
- Podczas zajęć i przerw lekcyjnych można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, myć lub prać.
- Uczniowie korzystają z przerw według harmonogramu ustalonego przez wychowawców pracujących na danej kondygnacji. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.
- Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Jeżeli podczas przerwy na korytarzu przebywa jedna klasa, nie ma obowiązku noszenia maseczek/przyłbic.
7
Organizacja pracy szkoły w budynku na ul. Szkolnej 8
- Wchodzenie uczniów do szkoły i ich wychodzenie odbywa się trzema wejściami; obowiązuje zasada dezynfekcji rąk przy wejściu, noszenia maseczek w częściach wspólnych i zachowania bezpiecznej odległości 2,5 m.:
- Klasy: IIIa, IIIb, IVa, IVb, Va – wejściem z tyłu szkoły, od strony boiska,
- klasy: VIa, VIb, VIc, VId – wejściem głównym,
- klasy: VIIa, VIIb, VIIc, VIId, VIIIa, VIIIb, VIIIc – wejściem z boku szkoły.
- Poszczególne klasy uczą się w przypisanych im salach.
Na parterze szkoły:
- klasa IIIa – sala nr 15
- klasa IIIb – sala nr 12
- klasa IVa – sala nr 13
- klasa IVb – sala nr 16
- klasa Va – sala nr 14
Na pierwszym piętrze szkoły:
- klasa VIa – sala nr 33
- klasa VIb – sala nr 25
- klasa VIc – sala nr 41
- klasa VId – sala nr 24
W celu zmniejszenia liczby uczniów przebywających podczas przerw na II piętrze klasa VIc po każdej lekcji jest sprowadzana przez nauczyciela na I piętro.
Pozostałe klasy uczą się na drugim piętrze szkoły.
8
Organizacja pracy szkoły w budynku na ul. Zdrojowej 22a
- Wchodzenie uczniów do budynku szkoły odbywa się dwoma wejściami; obowiązuje zasada dezynfekcji rąk przy wejściu, noszenia maseczek w częściach wspólnych i zachowania bezpiecznej odległości 2,5 m.:
- wejściem głównym – dla tych uczniów, którzy w danym dniu rozpoczynają zajęcia na parterze,
- wejściem z tyłu szkoły – dla tych uczniów, którzy w danym dniu rozpoczynają zajęcia na sali gimnastycznej lub na piętrze.
- Wychodzenie uczniów z budynku szkoły odbywa się dwoma wejściami:
- wejściem głównym – dla tych uczniów, którzy wychodzą z sal usytuowanych na parterze,
- wejściem z tyłu szkoły – dla tych uczniów, którzy wychodzą z sali gimnastycznej lub z sal usytuowanych na piętrze.
9
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej
- W pierwszej kolejności ze świetlicy szkolnej skorzystać mogą te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką dziecka.
- Podczas zabaw świetlicowych można używać tylko takich przyrządów, które można łatwo zdezynfekować.
- Uczniowie przebywający na świetlicy korzystają tylko ze swoich przyborów szkolnych.
- W salach świetlicowych mogą przebywać tylko uczniowie, których rodzice podpisali Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.
- Podczas zajęć świetlicowych zalecane jest, w razie sprzyjającej pogody, wychodzenie na spacery. (Odpowiednia zgoda rodziców zawarta jest w Kartcie zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej).
10
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Harmonogram pracy biblioteki szkolnej, dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły, będzie udostępniony w dzienniku elektronicznym i na stronie internetowej.
- Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością (stolikami lub taśmą na podłodze) – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikiem.
- W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
- Wyznaczone zostaną miejsca na odłożenie oddawanych książek na dwu dniową kwarantannę z datą zwrotu.
- Po przyjęciu książek po kwarantannie należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję klamek, klwaiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
11
Zasady pracy sekretariatu szkoły
- W sekretariacie szkoły może przebywać jeden petent zaopatrzony w maseczkę lub przyłbicę.
- Sprawy dotyczące uczniów rodzic winien przede wszystkim załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
12
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u ucznia
- W każdym budynku szkoły przygotowane jest miejsce, tzw. miejsce izolacji lub IZOLATKA, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- W IZOLATCE uczeń przebywa z zapewnieniem minimum 2 m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- W przypadku zaobserwowania u ucznia oznak choroby, w tym podwyższonej temperatury powyżej 37,5°C, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który ma obowiązek skontaktowania się z rodzicami/opiekunami ucznia w celu odebrania go ze szkoły. Należy poinstruować rodziców/opiekunów o konieczności konsultacji medycznej.
- Każdą tego typu sytuację wychowawca odnotowuje w e-dzienniku
- O zaistniałej sytuacji dyrektor, w uzasadnionych przypadkach, powiadamia PPIS w Kłodzku tel. 74 867 33 23 wew. 14, 74 867 35 26 wew. 14 oraz organ prowadzący tel. 74 8621 717.
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i PPIS w Kłodzku. O podjętych działaniach niezwłocznie informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Miejsce, obszary, w których przebywał uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z zapisanymi w Regulaminie zasadami.
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
13
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Pracownik, który zaobserwował u siebie objawy wskazujące na zarażenie chorobą COVID-19 (podwyższona temperatura, trudności w oddychaniu, intensywny kaszel, utrata węchu i smaku lub inne) nie może przychodzić do pracy i powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
- Pracownik ten winien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły i stacją sanitarno – epidemiologiczną nr tel. 74 867 33 23 wew. 14, 74 867 35 26 wew. 14.
- Jeśli choroba ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji i izoluje się od wszystkich w IZOLATCE.
- W/w pracownik, o ile jego/jej stan zdrowia na to pozwoli, przebywa w IZOLATCE sam i oczekuje na przybycie odpowiednich służb medycznych.
- Dyrektor szkoły powiadamia o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- Dyrektor w porozumieniu z PPIS i organem prowadzącym ustala dalszy sposób postępowania celem ochrony uczniów i pozostałych pracowników szkoły przed zarażeniem.
- Pomieszczenie, obszar w którym przebywał i poruszał się pracownik zarażony zostaje gruntowanie zdezynfekowane.
- Po potwierdzeniu przypadku zarażenia chorobą CPVID-19 zostają powiadomieni wszyscy pracownicy szkoły oraz rodzice.
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku/budynkach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
14
Postępowanie z pomieszczeniami w przypadku
podejrzenia zakażeniem u ucznia lub pracownika
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik ZSP im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju został skierowany do szpitala z podejrzeniem COVID-19, dyrektor szkoły w porozumieniu z PPIS w Kłodzku może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania czynności sanitarno-epidemiologicznych.
15
Postanowienia końcowe
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Regulamin może być modyfikowany.
- Regulamin zostanie opublikowany na stronie szkoły i przesłany jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli, rodziców i uczniów oraz udostępniony z formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z Regulaminem podczas szkolenia.
- O wszelkich zmianach w Regulaminie będą niezwłocznie powiadamiane wszystkie zainteresowane osoby.
- Tracą moc Procedury bezpieczeństwa obwiązujące w okresie pandemii COVID-19 na terenie Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju z dnia 27 maja 2020 r.
Do pobrania: Regulamin Załącznik nr 1 Załącznik nr 2