wtorek, 28 maja, 2024

WYMIANA MŁODZIEŻY 2019

WSPÓŁPRACA WOLFSBURG – KUDOWA

W dniach 22 – 29 maja 2019 roku 14 osobowa grupa młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II  w Kudowie-Zdroju przebywała na wymianie w Niemczech, w szkole Eichendorff z Wolfsburga. Młodzież była zróżnicowana wiekowo, najmłodsi to uczniowie klas VI szkoły podstawowej, najstarsi uczęszczają do poziomu ponadgimnazjalnego. Wartością bezwzględną tych spotkań jest fakt, że ta współpraca trwa bez przerwy od 23 lat. Po trudnej i deszczowej podróży Wolfsburg przywitał nas słońcem a nasi przyjaciele czekali przed szkołą z osobami, legendami tej współpracy Chrystopherem Beranem i Leo Eisnerem. W dniu następnym po oficjalnym przywitaniu w murach szkoły, młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych zapoznając się z systemem edukacji naszych zachodnich sąsiadów. Następnie zostaliśmy w Ratuszu przyjęci przez Burmistrza Miasta Wolfsburga, który przybliżył nam historie tego miasta, jego teraźniejszość, problemy i sukcesy. Z przyjemnością przekazałem pozdrowienia, życzenia i upominki od Burmistrza Miasta Kudowy-Zdroju Pani A. Potocznej. Z wieży ratusza oglądaliśmy panoramę miasta a potem spacerowaliśmy po tej wyjątkowym i niepowtarzalnym mieście. Kolejny dzień był przeniesieniem się w świat empirycznych zmagań w muzeum techniki – Phaeno, gdzie zgromadzono tysiące urządzeń ilustrujących w praktyce wszystkie zasady funkcjonowania ziemskiej rzeczywistości. Młodzież podzielona na kilkuosobowe grupy otrzymała kilkanaście konkretnych zadań do wykonania, z koniecznością wyjaśnienia rozwiązań i poszukania analogicznych rozwiązań w życiu codziennym.

Sobota to dzień przeznaczony na zwiedzanie stolicy Niemiec – Berlina. Sama podróż to niezapomniane przeżycie, podróż pociągiem poruszającym się z zawrotna prędkością robi wrażenie. Budynek Parlamentu Niemiec, Brama Brandenburska, fragmenty Muru Berlińskiego, Pomnik Holokaustu, wieża widokowa to niektóre obiekty przez nas podziwiane. Z perspektywy kilkunastu lat potwierdzam jak dynamicznie i wspaniale rozwija się to miasto, idealnie komponując zabytki z nowoczesną architekturą. W tym dniu w Berlinie rozgrywany był finał Pucharu Niemiec w piłce nożnej, ulice pełne były kibiców z Monachium i Lipska a my podziwialiśmy klubowy autokar FC Bayern z M. Lewandowskim na czele. Nowy tydzień rozpoczął się realizacją projektu teatralnego, pod okiem zawodowego moderatora. Młodzież podzielona na grupy usłyszała fragmenty poezji miłosnej Ch. Josta i muzyki R. Schumana a następnie przedstawiała własne interpretacje w postaci scenek teatralnych. Po południu, po zwiedzeniu zabytkowego miasta Braunschweig uczestniczyła w operowym przedstawieniu „Dichterlibe Recomposed”, mając możliwość porównania własnych dokonań z grą zawodowych artystów. W przedostatnim dniu korzystając z usytuowania Wolfsburga, który leży blisko dawnej granicy dwóch państw niemieckich, udaliśmy się do Marienborn, do Muzeum Podziału Niemiec, oglądając i przysłuchując się opowieści o funkcjonowaniu tego przejścia granicznego. Drugim miejscem, które oglądnęliśmy tego dnia był Pomnik Granicy w Hötenslebn, gdzie zachowano dla potomnych całą infrastrukturę granicy niemiecko-niemieckiej. Wieczór był czasem grillowania wszystkich uczestników projektu i rodziców ze strony niemieckiej. Nie zabrakło podziękowań, życzeń i odniesień do kolejnego spotkania we wrześniu br. w Kudowie-Zdroju.

Naszemu wyjazdowi towarzyszyło wydarzenie, którego scenariusz dopisało samo życie. W tym miejscu pragnę w imieniu wszystkich wyjeżdżających serdecznie podziękować Pani Burmistrz A. Potocznej za ogromne wsparcie logistyczne w organizację naszego powrotu, A. Cygan i K. Decowi za dowód, że zawsze można na nich liczyć. 

Panu S. Martyniakowi życzymy dużo zdrowia.

Na koniec pragnę gorąco i serdecznie podziękować organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za wsparcie finansowe umożliwiające od tylu lat owocną współpracę pomiędzy szkołami.

Skip to content