wtorek, 28 maja, 2024

WYMIANA MŁODZIEŻY 2017

POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA DZIECI I MŁODZIEŻY

Rok 1996 to początek współpracy Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju z leżącą w Dolnej Saksonii szkołą ,,Eichendorffschule’’ w Wolfsburgu, siedziby Volkswagena. To już dwudziesta grupa młodzieży odwiedziła Kudowę Zdrój w dniach 21-28 września 2017 roku. Oto krótka relacja z tego pobytu.

Do wizyty przygotowywaliśmy się od dawna. Na początku trwało kompletowanie dzieci i młodzieży, która byłaby gotowa do przyjęcia gości. Następnie ustalono program pobytu, zawierając w nim zarówno elementy poznawcze miasta, szkoły, okolic oraz rekreacyjne. Przed przyjazdem odbyło się również spotkanie z rodzicami zdecydowanymi na opiekę nad gośćmi z Niemiec.

W dniu 21 września w godzinach wieczornych przybyli uczniowie z Wolfsburga w towarzystwie dyrektora Andreasa Brandta i nauczycieli Gabi Döring i Falko Roessela.

Młodzież, jak co roku zakwaterowano w rodzinach. To dobre rozwiązanie dla tych uczniów, którzy chcieli skonfrontować swoją znajomość angielskiego i niemieckiego w praktyce.

W drugim dniu młodzież oficjalnie została powitana przez dyrektora J. Łukasika w szkole, zapoznając się ze specyfiką placówki, polskim systemem edukacji, później młodzież uczestniczyła w zajęciach szkolnych, aby skonfrontować jak w Polsce przebiega proces dydaktyczny. Zanim udaliśmy się na zwiedzanie Kudowy spotkaliśmy się z Panią Zastępcą Burmistrza Edytą Bubińską, która podjęła młodzież słodkim poczęstunkiem i powitała osobiście w naszym kurorcie. Następnie goście zapoznali się z prezentacją o historii i dniu dzisiejszym naszego miasta.

W tym samym dniu wybraliśmy się na krótką wycieczkę, aby poznać dokładniej nasze miasto i zwrócić uwagę na walory uzdrowiskowe Kudowy. Punktem programu była również wizyta w Skansenie w Pstrążnej, gdzie oprócz zwiedzania dużo radości sprawiło pieczenie chleba i jego degustacja. Pobyt w skansenie to wspaniała lekcja historii, bo przecież mało kto dziś wie, że istniały takie zawody jak kowal, rymarz, piekarz i inne. Nie każdy też widział stare przedmioty, używane kiedyś w gospodarstwach domowych. Elementem integracyjnym po południu były rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej. Wszyscy brali udział w tej zabawie, nie liczył się wynik, lecz fakt, iż wszyscy dobrze się bawili. 

Pierwszą naszą dłuższą wyprawą był Adersbach w Czechach. Po ciężkiej wędrówce po ,,Skalnym Mieście’’ pojechaliśmy na farmę Wenet w Broumovie. Mimo nie najlepszej pogody dużo frajdy sprawiło obcowanie ze zwierzętami oraz wspólne ognisko. Po powrocie odbył się uroczysty chrzest na Górze Parkowej. Każdy nowy uczestnik wymiany dostał własne imię i certyfikat chrztu na ,,Honorowego obywatela Kudowy-Zdroju”.

Niedziela to dzień spędzony w rodzinach. Każdy indywidualnie poznawał okolice i miał okazję poznać zwyczaje panujące w polskich rodzinach.

Kolejną atrakcją był wyjazd do Dolni Morava, gdzie od niedawna znajduje się ,,Ścieżka w chmurach”. Spacer po tej nowej atrakcji ze względu na mglistą pogodę był prawdziwym ,,spacerem w chmurach”.

Zgodnie z życzeniem naszych gości udaliśmy się we wtorek do Wrocławia. Z okien miejskiego melexa poznawaliśmy zabytki stolicy Dolnego Śląska. Po południu zostawiliśmy gościom trochę czasu na indywidualne zwiedzanie wrocławskiego rynku.

W kolejnym dniu udaliśmy się do Kłodzka. Obowiązkowym punktem jest tu zawsze Twierdza Kłodzka. Ten militarny obiekt jest zawsze wielką atrakcją. Nie zabrakło w tym dniu także czasu na zakupy i czas wolny. Po południu na zakończenie wizyty odbyła się wspólna, integracyjna dyskoteka.

Z łezką w oku żegnaliśmy delegację przyjaciół z Niemiec. Umówiliśmy się na następną rewizytę w Wolfsburgu, w maju przyszłego roku. Mamy nadzieję a nawet i pewność, że będzie ona również udana.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Rodziców i uczniów biorących udział w wymianie 2017, dla Pani Edyty Bubińskiej, Hotelu „Verde Montana”, Dyrektora i pracowników  Skansenu w Pstrążnej, właścicieli farmy Wenet, innych osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie za wsparcie finansowe.

 

Sebastian Martyniak – koordynator współpracy polsko-niemieckiej.

Skip to content